loader image

نوروسافاری | عوامل بسیاری وجود دارند که با مزمن شدنِ میگرن در ارتباطند: افسردگی، اضطراب، اختلالات خواب، چاقی، اختلالات مربوط به درد، آلودینیا، جنسیت مونث، مصرف بی رویه دارویی، مصرف قهوه، رویدادهای عمده زندگی و درآمد کم.

به گزارش نوروسافاری به نقل از ساینس، بنابر طبقه بندی بین المللیِ بیماریهای سردرد (ICHD-3)، میگرن مزمن به این صورت تعریف میشود: ابتلا به سردرد به مدت ۱۵ روز در هر ماه که این رویه به مدت ۳ ماه به طول بیانجامد و ۸ روزِ آن مربوط به میگرن میباشد. عوامل بسیاری وجود دارند که با مزمن شدنِ میگرن در ارتباط هستند ولی مطالعاتی که به چنین نتایجی دست یافته اند، عاری از سوگیری و محدودیت نبوده اند. در یک مطالعه فراتحلیلی توسط دکتر “داون باس” عواملی را که منجر به تبدیل شدنِ میگرن گذرا به میگرن مزمن میشوند، مشخص شده اند.

عوامل مرتبط با میگرن مزمن

کتر “داون باس” با احتراز از سوگیری نشان داده اند که فقط عوامل زیر به طور چشمگیری با میگرن مزمن در ارتباط هستند:

افسردگی: ابتلا به افسردگی، شانس عودکردنِ میگرن مزمن را تا ۵۸ درصد افزایش میدهد. در حقیقت، این بیماری روانیِ همایند در بسیاری از مطالعات مربوط به میگرن نیز یافت شده است.

فراوانیِ حملات سردرد: داشتن ۵ حمله در هر ماه، خطر ابتلا به میگرن مزمن را ۳٫۱ برابر میکند درحالیکه وجود ۱۰ حمله در هر ماه این مقدار را به ۵٫۹ برابر افزایش میدهد. این یافته ها میتوانند ملاکهای تشخیصی میگرن مزمن را زیر سوال ببرند. دکتر “داون باس” میگوید:

به طور میانگین ۱۰ روز سردرد در هر ماه معمولاً تحت عنوانِ میگرن گذرا با فراوانی زیاد شناخته میشود که شباهت بسیاری به میگرن مزمن دارد.

مصرف بی رویه دارویی: مصرف بی رویه دارویی، شانس پیشرفت میگرن مزمن را تا ۸/۸ برابر افزایش میدهد. از این رو، به پزشکان توصیه میشود که درباره ناکامی درمان ها و داروهای زیاد احتیاط نمایند.

آلودینیا: آلودینیا، نوعی اختلال حسی است که در آن، محرکهای بی آزار و غیردردناک موجب درد در فرد میشوند. بهترین مثال برای این بیماری، آلودینیای پوستی میباشد که در آن، شانه کردن موهای شخص برای او دردناک است زیرا پوست و موی او بسیار حساس شده اند. در مطالعه دکتر “باس” وجود آلودینیا در فرد، شانس تبدیل شدنِ میگرن گذرا به میگرن مقاوم را تا ۴۰ درصد افزایش میدهد. آلودینیا در نتیجه یک فرآیند نوروفیزیولوژیک به وجود میآید که به این فرآیند، حساسیت مرکزی گفته میشود. در این بیماری وقتی نورونهای ردیف دوم و سوم در دستگاه عصبی مرکزی فعال میشوند، محرکهای حسی را بصورت دردناک حس میکنند که این موجب میشود فرد محرک را دردناک تلقی کند. در این مطالعه، این بیماری به لحاظ پاتوفیزیولوژیکی میتواند میگرن مزمن را پیش بینی نماید.

درآمد: درآمدِ بالای ۵۰٫۰۰۰ دلار در سال، شانس ابتلا به میگرن مزمن را تا ۳۵ درصد کاهش میدهد زیرا درآمد بالا به فرد امکان میدهد تا با به کارگیری درمانهای پیشگیرانه از مزمن شدن میگرن جلوگیری نماید.

دکتر “باس” این نکته را خاطر نشان میکند که:

پزشکان باید عواملِ افزایش دهنده خطر مزمن شدنِ میگرن را در بیماران در نظر بگیرند و هنگامیکه با این عوامل روبرو شده اند، حتماً آنها را درمان نمایند: سردردهای فراوان، مصرف بی رویه دارویی و افسردگی.

به اشتراک بگذارید
تصویر پیش فرض
مرکز تحقیقات بیولوژی کاربردی تکوین جانوری
مطالب: 36

یک پاسخ ارائه کنید